26
نوامبر

نکات خاص در مورد دکوراسیون ,چیدمان هر فضایی

مورد خاص در مورد دکوراسیون و طراحی داخلی هر فضایی

هنگامی که وارد فضایی می شویم , ۴ مورد خاص در مورد دکوراسیون , چیدمان و طراحی داخلی آ نجا خیلی زود ما را به خود جلب میکند:

  1. کارکرد : آیا فضا با نیازهای ما مطابقت دارد و آنها را برآورده می کند ؟
  2. ارزش مالی : آیا هزینه ای که برای آن شده مفید بوده است ؟
  3. وجه سمبلیک : آیا احساسات ما را بر می انگیزد و با آن هماهنگی دارد و برای به وجود آوردن حس همراهی و همدلی, از چه اشیا ,لوازم و مبلمانی استفاده کرده اند؟
  4. نشانه : آیا موارد استفاده شده در دکوراسیون , حالتی شخصی و فردی دارد یا حالتی عمومی و معمولی ؟ مثلا” آشپزخانه ای که روی در یخچال آن تصاویری از افراد خانواده ,دوستان و یادگاری ها و … قرار دارد, فضای بسیار صمیمانه تری برای همه ایجاد می کند تا آشپزخانه ای مدرن و مینیمالیستی و بیش از حد خلوت . انرژی مثبت جاری در فضا با حضور اشیا و رنگ ها به افراد منتقل می شود و حال و هوای دلنشین تری برای ساکنین فراهم می آورد.

فلسفه های دکوری

در این زمینه , ۲ دیدگاه معروف و باستانی و در عین حال کاربردی از گذشتگان برای ما به یادگار مانده است : فنگ شویی و واستو شاسترا که هر دو بر نحوه ی درست چیدن وسایل و انتخاب صحیح آنها به منظور دست یافتن به بهترین کیفیت جسمی و روانی در فضاهایی که زندگی می کنیم , می پردازند.فانگ شویی (به چینی: 風水) که به معنای باد و آب است، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد. مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است. عناصر نقش بسیار مهمی در فنگ شویی ایفا می‌کنند. عناصر ۵۵ گانه چینی عبارتند از: آب. باد. خاک. آتش. اتر.

بر گرفته از مجله منزل-شماره دهم